Medytacja na sen, głęboki oddech, medytacja oddechu.
Poznaj 3 sposoby skutecznie wyciszające umysł.
Z czym kojarzy się medytacja?
Często medytacja kojarzy się z praktykami filozoficznymi, a tak naprawdę jest nauka uważności. Medytacja włączana jest już do rozmaitych terapii niwelujących nadmiar stresu, napięcia, lęki, problemy z koncentracją. Nie musimy wypowiadać konkretnych słów, ani odprawiać rytuałów. Jest ćwiczeniem na koncentrację. Poleca na siedzeniu w ciszy i skupianiu uwagi na istotnych dla nas rzeczach. Są nimi oddechy, ich rytm, długość, głębokość, jakości. Można skupić się tylko na dźwiękach oddechu tak, aby rozluźnić całe ciało i wyciszyć nadmiar myśli. Badania pokazują, że siedzenie w ciszy i koncentrowanie się na samym oddechu codziennie od 10 do 20 minut, skutecznie wycisza nasz mózg wspomagając regenerację całego ciała, poprawiając szybkość nauki i kojarzenia, oraz wzmacniając koncentrację. Nasz mózg odpoczywa.
Jakie są korzyści medytacji?
Medytacja to element codziennej higieny umysłu. Wyciszając go redukuje nadmiar negatywnych emocji oraz chaos i natłok w myślach. We współczesnych czasach jesteśmy przemęczeni przebodźcowaniem. Wszędzie atakują nas rozmaite komunikaty, reklamy, hałas, tłok, natłok świateł. Nadużywamy urządzeń emitujących tzw. niebieskie światło, które utrudnia rozluźnienie się, zrelaksowanie oraz zasypianie. Medytacja pomaga zresetować nerw błędny i odpowiednio go uaktywnić. Odruchy z układu wegetatywnego takie jak ziewnięcie, wzdychanie, przełknięcie silny, oznaczają, że nasz nerw błędny działa prawidłowo. Jeśli ich brakuje, a my żyjemy w ciągłym napięciu, medytacja pomaga nam wrócić do stanu harmonii. Medytacja wprowadza nasz mózg w stan alfa pozwalając na lepszą i szybsza regenerację.
Na czym polega medytacja z oddechem?
Usiądź w wygodnej pozycji z prostymi plecami skupiając wzrok w jednym punkcie. Przenieś swoją uwagę na oddech. Czy jest płytki i krótki?
Czy potrzebna mi medytacja na stres?
Tak. Jeśli mamy w sobie zbyt duże nagromadzenie emocji, a mięśnie są ciągle napięte, to nasz oddech spłyca się i skraca. Medytacja skutecznie przygotuje nasz mózg do koncentrowania się na wykonywaniu innych technik relaksacyjnych np. leżeniu w bezruchu podczas sesji Yoga Nidra, albo Restorative Jogi. Tutaj traktujemy 10 minutowe siedzenie w medytacji skoncentrowanej na jakości naszego oddechu, jak wprowadzenie do uziemienia ciała w jednym miejscu, oraz przygotowania umysłu do wytrzymania w jednej pozycji i zauważania momentów odpływania myślami aby z pomocą pogłębionych oddechów wrócić do spokoju wewnętrznego.
— Pranayama kontrola oddechu – w medytacji polega na skupieni wzroku na czubku nosa, lub w jednym punkcie, i powolnemu przeniesieniu uwagi na pogłębianie i wydłużenie oddechów. Całość wykonujemy początkowo przez 10 minut, stopniowo przedłużając do 20.
— Ulubiona muzyka do medytacji – najlepiej jest wykonywać praktykę w ciszy, zwłaszcza jeśli jesteś osobą początkującą, którą rozprasza wszystko dookoła.
Zobacz jak wygląda prosta medytacja dla początkujących
Zapraszam na filmik na Youtube LINK. Zobacz jak włączyć dobrze medytację do praktyki jogi.
Techniki przywracania odruchów z układu wegetatywnego
Co zrobić, żeby przywrócić ziewanie, wzdychanie lub przełknąć ślinę? Masaż punktów spustowych twarzy oraz płatków uszu.
Medytacja koło ratunkowe dla zmęczonego pracą z komputerem mózgu
Jak odpoczywać od pracy z ekranem? Rób przerwy co godzinę w biurze. Zrób sobie spacer obserwując co się dzieje dookoła Ciebie. Przenoś wzrok na odległe, dalekie przedmioty. Podejdź do okna i zapatrz się przez nie na widok. Skupiając wzrok na odległych przedmiotach, bądź widokach, przenieś uwagę na swój oddech i zacznij go wydłużać aż wydechy staną się dwa, trzy razy dłuższe od wdechów.
Krótkie ćwiczenie wprowadzające do medytacji
Czyli trening uważności na co dzień. Jeśli nadal boisz się medytować, nie możesz usiedzieć w miejscu, trudno Ci skupić uwagę, spróbuj trenować codzienne skupienie koncentracji. Skupiaj uwagę na małych rzeczach. Na tym jak chodzisz stawiając stopy. Jak układasz rzeczy, sprzątasz, myjesz naczynia, ile czasu spędzasz przed komputerem i jak się czujesz. Zwracaj uwagę kiedy przychodzą pierwsze sygnały z ciała mówiące o zmęczeniu, senności. Jak komunikuje się z Tobą Twoje ciało. Zauważ jak oddychasz.
Zapraszam Cię na kurs medytacji dla początkujących
Znajdziesz go na moim Youtube po zapisaniu się na listę zainteresowanych. W pasku bocznym czeka Cię kilka krótkich filmów z kursu Medytacji dla początkujących, w skład których wchodzą lekcje tematyczne: 1. praktyki świadomego snu (Yoga Nidra 10 minut skanowania ciała);2. krótkie ćwiczenie wprowadzające do medytacji, skoncentrowane na pogłębianiu oddechów; 3. oddychanie na stres – wdech nosem i długi, głośny wydech ustami; 4. 20 minutowa Yin Yoga z mudrami – uwolnienie napięć, równowaga sen, rozluźnienie mięśni; 5. krótka medytacja uważności; 6. medytacja mindfulness – czyli mudry na lepszą koncentrację; 7. pranayama kontrola oddechu – Pranapana mudra z otwieraniem klatki piersiowej; 8. praktyka restorative yoga na uwolnienie napięć; 9. jak zacząć medytację – krótki wstęp ułatwiający wysiedzenie w jednej pozycji oraz skupienie wzroku; 10. Restorative Yoga – sesja świadome śnienie – w wydarzeniu live na Facebooku, sesja ponad godzinna.
Pranayama – ćwiczenia oddechowe na rozluźnienie, dotlenienie, pozbycie się lęku
W zakładce Pranayamy świadome oddychanie znajdziesz wszystkie techniki oddechowe: oddychanie relaksacyjne i oddychanie przeponowe
Ćwiczenie 1. Weź głęboki wdech nosem zauważając jak długi jest oraz czy robisz go płynnie. Zrób długi wydech nosem dokonując tych samych obserwacji. Jeśli oddech jest płytki, przerywany, coś go blokuje, przejdź do następnego etapu. Usiądź w wygodnej pozycji, albo połóż się na macie. Ułóż dłonie na klatce piersiowej. Przymknij oczy. Zacznij robić wdechy i wydechy nosem licząc w myślach do 4. Jak zauważysz, że oddechy automatycznie i naturalnie zaczynają się wydłużać, rób wdech nosem na 4 , wydech nosem na 6. Potem wydłużaj wdechy i wydechy według tego schematu: wdech 6/ wydech 8; wdech 6 / wydech 10/ wdech 6/ wydech 12.
[…] medytacja na sen […]
[…] wewnętrzną harmonię, ponieważ wprowadza praktykującego w stan głębokiego relaksu i świadomego śnienia. W trakcie sesji jogi nidry, praktykujący może skonfrontować się z ukrytymi emocjami, […]